12 studenoga 2015

Vihorove karte

S obzirom da u zadnje vrijeme sve češće nailazimo na neovlašteno korištenje, distribuciju i kopiranje karata u vlasništvu OK "Vihor" pod razno raznim izgovorima i neznanjem donosimo pregled karata koje je izradio OK "Vihor" da ne bi bilo zabune. Neke od karata su ustupljene drugim klubovima ili udrugama no većina je još uvijek u vlasništvu kluba ili članova kluba. Kako se radi o intelektalnom i kartografskom vlasništvu svaka neovlaštena upotreba i kopiranje istih podložna je tužbi kod nadležnog suda.


Due to more and more often unauthorized usage, copying and distribution of orienteering maps in Croatia owned by OK "Vihor" to avoid any confusion we are listing the maps in our ownership or maps which were made by club and club members . Some of the maps were transferred to other clubs or associations, but most of them are still owned by the club or club members . Since maps are under intellectual and cartographic rights any unauthorized use and copying of the same is a subject to the lawsuit with the competent court. We are specially referring to this site - http://crochallenge.net/croatian-o-training-camps/about-croatian-o-training-camps which is offering our maps for training (Lisina, Svetvinčenat, Rovinj). Please keep in mind that you are not allowed to use those maps.

- Zlatni rt (Rovinj)
- Vrelo (Bjelolasica)
- Ponikve (izdanje 1990. i 1998.)
- Rovinj
- Svet Vinčenat
- Lisina
- Delnice* (izdanje 1996.)
- Zaprešić
- Solarske šume
- Crni lug*
- Maksimir (više izdanja)
- Jarun
- Zagreb - Ribnjak (više izdanja)
- Zagreb - OŠ Kaptol
- Zagreb - Kaptol
- Zagreb - Kaptol i Gornji grad
- Zagreb - Tuškanac i Gornji grad
- Dubravica
- Zapruđe
- Bundek
- Maksimir - ISSOM (prvo izdanje)
- Ključić brdo
- Ključić brdo - Ribnjaci
- Svet Vinčenat - MTBO
- Vuglec breg
- Dolje - OCAD verzija
- OŠ Ivana Gorana Kovačića
- Karlovac - Zvijezda (više izdanja)
- Karlovac - Arboretum (više izdanja)
- Karlovac - stadion
- Čakovec - Međimursko veleučilište
- Dotršćina jug
- Kalnik (više izdanja)
- Medvednica - Runolist (dva izdanja)
- Medvednica - Malo Sljeme
- Medvednica - Puntijarka i Hunjka
- Solarske šume (MTBO)
- Zagreb - Jarun (ISSOM)
- Zagreb - Tuškanac (ISSOM)
- Blato
- Divjača
- Maksimir - ISSOM (izdanje 2015)

* nova izdanja su u vlasništvu drugog kluba / new editions are made and owned by other club


04 listopada 2015

Omanovac - mine

Naletio na ove riječi na webu i još jednom samo mogu reći da ću mirno spavati što svoje dijete neću pustiti na orijentacijsku utrku na Omanovcu (područje kod Pakraca koje je razminirano). Za one koji su "hrabri" pa odu mogu im samo poželjeti daj Bože da se ne dogodi tragedija i da sam "paničar". Što nas je manje tamo veća je vjerojatnost da se neće ništa dogoditi, no nema tog pirotehničara koji će proči tamo gdje orijentacist prolazi. Područje na kojem su se tijekom rata vodile borbe upravo je područje na kojem se održava natjecanje:


"Nedavno mi pričao čovjek koji ima tvrtku za razminiranje kako HCR svjesno i namjerno proglašava minski sumnjiva područja očišćenim. Radi smanjenja troškova, i rokova koje smo si dali. Do 2019 HR bez mina. Malo sutra, možda na papiru. Princip rada je da se određeno područje samo djelimično prošeta sa deminerima, i kao to je to. Nema tu ništa. Kad sam čuo sledio sam se. NE PUŠTAJTE djecu i ne idite na područja gdje su čišćene mine, jer bi se mogla desiti tragedija. A odgovor HCR-a je na ovakav način rada je da je jeftinije plattit odštetu nego čistiti."

Zanimljivo je pročitati i strategiju razvoja grada Pakraca 2013.-2020. u kojem piše i izdvaja se kao jedna od slabosti:

- nedovoljno riješen problem razminiranja na području grada Pakraca - blizina miniranih područja - visok rizik
- spor proces razminiravanja poljoprivrednog i šumskog zemljišta - nemogućnost gospodarskog korištenja

Prostor oko doma razminiran je još 2007. i to na području od 93000 četvornih metara. Izgleda puno, no kada pretvorimo to u metre dobijemo područje od 300 x 300 m što i nije baš neka veličina za nas koji bauljamo šumom nepredviđenim putanjama. Ne tako davno u voćnjacima Omanovca još uvijek se nalaze zaostaci rata i ispaljenih mina. Što dijete od deset godina zna na što je naišao u šumi, da li je to "kinder jaje" ili malo veći češer?
Organizator se hvali da će iduće godine tamo biti organiziran i Dan  hrvatskih planinara pa nam proslijeđuje poveznicu. Ja čitam članak i naprosto ne vjerujem....organizatoru Dana planianra ostaje još samo da razminira jednu dionicu stare trase puta što znači da je područje oko puteva u blizini još uvijek opasno. Sve je to za organizatora daleko od područja utrke, nebitno i obmanjivanje javnosti o sigurnosti. Moje mišljanje je drugačije i nadam se da imam pravo na njega. U prilog mom razmišljanju ide i ova reportaža.

Ne sumnjam uopće da su sam planinarski dom Omanovac i livada oko nega apsolutno sigurni jer se tamo ipak odvija cijeli niz hvale vrijednih aktivnosti. Čak i putevi prema domu su gotovo sto posto sigurni jer se i na njima odvija cijeli niz aktivnosti i njima prolaze svi korisnici doma koji dolaze pješice te biciklisti koji koriste stazu. Mi orijentacisti ipak smo specifični u svom kretanju i nema sportske aktivnosti koja se može mjeriti sa nama u pogledu predviđanja kretanja natjecatelja. Niti u jednom trenutku ne možemo sa sigurnošću reći da netko neće otići na neki dio kartiranog područja, a bome i područja oko karte jer što je manja karta to je i veća mogućnost "ispadanja" sa nje. Upravo zbog toga svaki trud organizatora koji bi trebao osiguravati cijelo područje oko karte da netko ne ode u minski sumnjivo područje koje je manje od par kilomatara od natjecateljskog terena je nemoguća misija. Nemoguće je osigurati sva mjesta na terenu koja bi mogla biti sumnjiva, a nemoguće je i na cilju iz glava izbiti sumnju: što ako!?

Koliko je zapravo teško dovesti dijete u šumu te da stekne povjerenje da mu se ništa neće dogoditi znaju samo oni koji rade sa djecom i koji godinama stvaraju mlade naraštaje u našem sportu. Nije lako niti nama roditeljima orijentacistima, a kamoli djeci roditelja koji nisu toliko povezani sa našim sportom. Jedan krivi potez može se odraziti sa nesagledivim posljedicama za sve sudionike i za naš sport. Da li smo spremni za tako nešto i da li nam je uopće to potrebno?! Da li je jedna utrka na riskantnom području vrijedna toga?

Jasno svatko bira svoj put u orijentaciji i životu tako da svima želim uspješnu utrku uz siguran dolazak na cilj.

06 ožujka 2015

U raljama birokracije

Kada čovjek krene u organizaciju nečega jasno mu je da će se osim tehničkim dijelom morati baviti i papirima.

Primjer prvi:
Tražiš dozvolu za lokaciju u gradu koja se vodi pod sportskim objektom i sada kreće zabavni dio. Nitko u gradu ne zna tko je odgovoran za njega. Loptica se prebacuje sa jednog odijela na drugi dok se ne zatvori puni krug. Mjesec i nešto nakon pokretanja papirologije konačno se našla osoba koja treba sastaviti papir. Cijena 70kn biljega i puno telefonskih razgovora.

Primjer drugi:
Registar sportskih udruga. Registrirali ste svoju udrugu uredno u registru i prošlo je već neko vrijeme od toga. U međuvremenu ste imali izbornu skupštinu i uredno dobili papire od nadležnog ureda. Nakon nekog vremena zovu vas iz registra da im dostavite izvadak o novim osobama nadležnima za zastupanje udruge koji ne smije biti stariji od deset dana. Možda bi to sve bilo u redu da se ne radi o istoj firmi koja bi jednim klikom na tipkovnicu trebala imati umrežene sve te podatke bez nepotrrbne papirologije. Cijena: 20+40kn i skakanje po gradskim uredima prenoseći nepotrebne papire.

Primjer treći:
Dogodilo se nevrijeme. Porušilo se šume kao nikada. Sanacija i izvlačenje porušenog traje mjesecima da ne kažemo godinama.  Naravno na području od vašeg interesa teška mehanizacija kreće na teren baš u vrijeme velikih kiša. Strojevi rade vododerine do kuka i uništavaju sve pred sobom. Nakon desetak telefonskih razgovora zaustavljaju se radovi, no odgovornih i dalje nema. Zakoni o šumskom redu postoje, ali nitko ih se ne pridržava. Koopetanti rade po svojem, vlasnici šume po svojem, a nadležne službe žmire. Zakon kaže da se šumski red mora provesti nakon sječe. Toga se apsolutno nitko ne drži.

Primjer četvrti:
Postao si Svjetski prvak. Nije bitno u čemu. Može i u karlingu, a može i u nogometu. Sretan si kao malo dijete. Najbolji si na Svijetu. HOO ti izdaje kategorizaciju za koju se isto moraš boriti jer tamo neki činovnik koji nikada nije u sportu ništa napravio smatra da to nisi zaslužio. I nakon što se izboriš za taj komad papira pokušavaš ostvariti stipendiju koja ti pripada i evo opet veselja. Drugi administrativac se sjetio da osobe koje imaju više od 40 godina ne mogu ostvariti ta prava. Kao da nije dovoljno što si uz puno odricanja i muke uz silne obaveze svog posla i obitelji odvojio vrijeme za treninge, utrke, putovanja i pobjedio cijeli niz mladih sportaša dokazavši da godine ne čine razliku sada naletiš na diskriminaciju po godinama. Star si i za smeće. Papir svašta podnosi, a najgore od svega je upravo to što takve uredbe donose ljudi koji nisu stručni.

Primjer peti:
Školuješ se  dvadesetak godina, dođeš do nekog nivoa obrazovanja i stručnosti. Zaposliš se u struci, sakupiš godine staža i u normalnim uvjetima tvoje daljnje usavršavanje, školovanje i stručnost trebali bi ti donijeti i napredak na poslu, bolju plaću, koeficijente...Nažalost ne i u našem primjeru. Jednim potezom pera sav staž i školovanje pada u vodu jer se stručnost i koeficijenti određuju popularnošću sporta i visinom godišnjih  primanja nekog sporta. Tko je tu lud! Stimulacija da.se dalje školuješ i usavršavaš je utopija.

Primjer  šesti:
Imaš izbornu Skupštinu. Izabereš novo rukovodstvo demokratskim putem no nekima se to ne sviđa i eto problema. Tko jači taj kvači i pritiskom te obustavom financija za djelovanje izabrani moraju dati ostavke. Izabire se novo rukovodstvo i eto nakon nekog vremena zaključuje se da je firma u banani i da je treba likvidirati jer ima previše zaposlenih. Svi dobivaju otkaze, firma se gasi. Isplaćuju se izdašne otpremnine. Istovremeno se osniva nova firma gotovo istog naziva. Mala igra riječi i premetanja istih i to je to. Na nove-stare funkcije stavlja se gotovo isto rukovodstvo bogatije za otpremnine bivše firme. Na papiru je sve čisto, no....

Primjer sedmi:
Imaš super projekt. Reklama, međunarodno sudjrlovanje, više tisuća ulaza na stranice projekta iz gotvo svakog kutka zemljine površine. U teoriji imaš nešto što bi u svakom normalnom sustavu samo po sebi trebalo poduprijeti. Kontakitraš sve vodeće značajne tvrtke, javljaš se na natječaje i pun entuzijazma pišeš i pišeš o hvale vrijednom događaju. Osim puno tapšanja po ramenu ako nemaš debelu žnjoru ne možeš dobiti niti kunu. Projekti koji su prošli na natječajima po svemu ti nisu niti do koljena, ali ti nemaš niti približne ideje što si trebao napraviti da bi ušao u odabrani krug. Možda i bolje da ne znaš ako želiš mirno spavati.

I tako to. Ovo je kap u moru s čime se mi svi susrećemo. Europa?! Još smo stoljećima daleko. Zašto nam ljudi odlaze u Svijet? Pa eto baš zato jer im prekipi u nekom trenutku kad ga "šalteruša" izbaci iz takta i samo što ne traži ovjereni mirovni sporazum između Izraela i Palestine ili popis svih osoba sa adresama i datumima koje su poginule u Hirošimi.

09 veljače 2015

O-FER - 3. izdanje


Kada u Austriji krene skijaška sezona Svjetskog kupa to je obično gotovo mjesec dana prije pravog početka. Rekli bi neko ugrijavanje. Tako je i O-Fer ove godine upravo legao prije same sezone. OK "Jelen" se pokazuje iz dana u dan kao klub koji se vraća svojim starim stazama i nekako se nadam da će opet narasti do respektabilne brojke. Organizacijski svakako već sada spadaju u klubove koji dosta pridonose hrvatskoj orijentacijskoj sceni.

O-Fer je upravo onakva trka kavih bi trebalo biti više u sezoni: opuštena, bez imperativa bodova, kupova i sličnih stvari. Trka za gušt. To što se ja i hodnici FER-a nikako ne možemo sastati u jednu cjelinu je već druga priča. Trka je bila zabavna, za mene sa puno gubljenja i upitnika iznad glave, no netko mora biti i zadnji. Dok sam tražio kontrolu pod klupama u amfiteatru našao sam brdo olovki, ali SI stanice niti od korova. To je možda bilo zato što sam bio u paralelnom amfiteatru. Što je tu je. Olovke su došle sa mnom do cilja, a i niz 13-14-15 sam temeljito utvrdio dva puta. 

Igrom slučaja u Švedskoj se dan ranije održala slična utrka u Stockholmu sa cca. 500 natjecatelja. Na O-FERu nije bilo toliko, no respektabilnih sedamdesetak trkača se sakupilo. Već tradicionalno proglašenje rezultata u KSETu bio je još jedan veliki plus. Kao i kod proteklih izdanja kada sam to već spominjao šteta da se uz ovu utrku nije napravilo proglašenje rezultata Kupa Hrvatske. Bilo bi to baš onako opušteno, zabavno i ugodno.

Rezultati? Matija kod dečki najbrže leti po stepenicama, a kod cura naša Ana Beblek ne propušta priliku dokazati da joj nema ravne po hodnicima FER-a te pobjeđuje ispred Ive Lovrec i Mirje Pavić. Tu je i naš Vuk koji uvijek briljira na FERu pa je tako bio treći kod dečki.. Za Vihoraše osam plasmana na postolju. Nije loše.

Za kraj hvala Šepu, Fabi i ostalima koji su organiirali utrku. Doći ću opet, pa makar se i gubio po učionicama i hodnicima.